top of page
Szukaj

Szkło morskie – syrenie łzy czy ekologiczne morskie klejnoty?


Legenda powiada, że za każdym razem, gdy tonie statek, a wraz z nim giną marynarze, syreny płaczą... a ich łzy fale wyrzucają na brzeg i dlatego właśnie od czasu do czasu wśród kamyków i muszelek można znaleźć szkiełka o gładkich brzegach i charakterystycznej, zamrożonej powierzchni.

Każdy kto choć raz w życiu natknął się na plaży na wyszlifowany przez morze kawałek szkła, był pod wrażeniem jego magicznego kształtu, barwy i tekstury. Niewątpliwie, jeśli szukasz koloru i ducha oceanu szkło morskie (tzw.”sea glass”) to esencja morskości w czystej postaci. Dlatego w świecie Beshelly odgrywa tak ważną rolę i występuje w wielu modelach bransoletek.Kilka słów o procesie jego powstawania..


Każdy odłamek ma własną historię i w inny sposób przepuszcza światło. Aby nabyć kształtu i szlifu musi spędzić w wodzie kilkadziesiąt lat. Dodatkowo przez ten długi czas poddawany jest wypłukiwaniu i osadzają się w nim inne minerały. To proces tworzenia się szkła morskiego i jego czas trwania nadaje tym pięknym klejnotom niesamowitej wartości.


Szkło morskie a morska biżuteria pochodząca z recyklingu


Nie ma ustalonych ram czasowych, w których szkło powinno przebywać w wodzie, aby oficjalnie zostać nazwane szkłem morskim. I brak tej reguły zaczął być wykorzystywany przez wielu miłośników tego tworzywa. Nasze oceany i morza są w tej chwili dokumentnie zaśmiecone. Nie ma co więc co zwlekać z wydobywaniem tych surowców. Biorąc pod uwagę kończące się zasoby kilkudziesięcioletniego szkła morskiego, powstały mikro instytucje oraz społeczności, które wykorzystują techniki naśladujące działanie fal morskich przyśpieszając tym samym proces obrabiania znalezionego w morzu i na wybrzeżach szkła. Zbieranie odłamków butelek i innych szklanych śmieci, które tylko częściowo zostały poddane działaniu fal morskich a następnie wykorzystywanie ich w biżuterii bądź innych rękodziełach to ekologia w czystej postaci, tzw. rodzaj recyklingu.


Wspieram produkcję opartą na recyklingu szkła morskiego. Dlatego sprowadzam i wykorzystuję surowce od dostawców pochodzących z odległych szerokości geograficznych. Te morskie talizmany zasilają na stałe kolekcje Beshelly. Przepięknie prezentują się w wodzie i promienieją oświetlone słońcem. Woda i piasek to ich naturalne środowisko, więc okażą się być świetnymi kompanami w trakcie słonych i egzotycznych podróży.


Zobacz Kolekcję Blue Lagoon.


コメント


BLOG

bottom of page